Апостиль чи легалізація?

Апостиль або консульська легалізація?

Для завірення юридичної сили іноземного документа необхідно пройти спеціальну процедуру:

  • Апостилізація
  • Консульська легалізація

Апостиль (фр. Apostille) – спеціальний штамп, який підтверджує законність документа державного зразка, який підлягає наданню в країні яка підписала Гаазьку конвенцію в 1961 року.

АПОСТИЛЬ СВІДЧИТЬ ПРО ДОСТОВІРНІСТЬ ПІДПИСУ ОСОБИ, ЯКА ПІДПИСАЛА ДОКУМЕНТ, А ТАКОЖ ПРО АВТЕНТИЧНІСТЬ ДРУКУ АБО ШТАМПА, ЯКИМ ЙОГО СКРІПИЛИ. 

Проставляється штамп Apostille на самому документі або на окремому спеціальному аркуші, який потім зшивається разом з документом.

Право на проставлення апостиля на офіційних документах надають певним державним органам в залежності від країни походження документа.

Державні органи України уповноважені проставляти апостиль:

  • Міністерство юстиції України – проставляє апостиль на документах, які видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України
  • Міністерство освіти і науки України – уповноважений ставити апостиль на офіційних документах, що стосуються сфери освіти і науки
  • Міністерство закордонних справ України – на всіх інших видах документів

 

ПОДВІЙНИЙ АПОСТИЛЬ. У певних країнах існує необхідність проставлення подвійного апостиля: на оригіналі і на нотаріально завіреному перекладі. Які це країни: Австрія, Бельгія, Франція, Великобританії, Португалія, Швейцарія, Нідерланди, Італія.

У деяких країнах на нотаріально завірений переклад можна отримати консульську легалізацію. При цьому на оригінал документа необхідно проставити апостиль. Такі країни: Італія, Іспанія, Франція.

Консульська легалізація – тривала і більш трудомістка двостороння процедура підтвердження достовірності документа, для країн які не підписали Гаазьку конвенцію 1961 року.

Етапи консульської легалізації:

  • засвідчення у нотаріуса (також підпису перекладача, яким здійснено переклад цього документа)
  • засвідчення підпису нотаріуса (Міністерство юстиції)
  • засвідчення друку Мін’юсту і підпису посадової особи в МЗС
  • засвідчення в консульстві тієї країни, в яку буде надано документ

Країни-члени СНД визнають документи без апостиля та консульської легалізації, а лише при наявності гербової печатки.
Також існують спеціальні угоди між певними країнами, про відсутність необхідності легалізації або апостилізації.

Країни, документи яких не вимагають апостиля або консульської легалізації для надання в Україні:
Австрія Албанія Алжир Азербайджан Вірменія Білорусь Болгарія Угорщина В’єтнам Грузія Казахстан КНДР Кіпр Куба Киргизія Латвія Литва Монголія Молдова Польща Росія Румунія Словаччина Таджикистан Туркменистан Узбекистан Чехія Фінляндія Естонія країни екс-Югославії (крім Словенії та Хорватії див. нижче)

Країни, документи яких вимагають проставлення апостиля:
Австралія Андорра Антигуа і Барбуда Аргентина Багами Барбадос Беліз Ботсвана Бруней Велика Британія Венесуела Гондурас Гренада Греція Домініканська Республіка Еквадор Ель-Сальвадор Ізраїль Індія Ірландія Ісландія Іспанія Італія Китай, Гонконг Китай, Макао Колумбія Острови Кука Ліберія Ліхтенштейн Люксембург Маврикій Малаві Мальта Маршаллові острови Мексика Монако Намібія Нідерланди Ніуе Нова Зеландія Норвегія Панама Португалія Самоа Сан-Марино Свазіленд Сейшели Сент-Вінсент і Гренадіни Сент-Кітс і Невіс Сент-Лусія Словенія Сполучені Штати Америки Сурінам Тонга Тринідад і Тобаго Туреччина Федеративна Республіка Німеччина Фіджі Франція Хорватія Швейцарія Швеція Японія ПАР

Документи з інших країн вимагають консульської легалізації.